Aktualności i wydarzenia

Volvo Wadowscy partnerem projektu SMART_KOM

7 listopada, w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, odbyła się konferencja „Od smart people do smarty city - ewolucja czy rewolucja?”, podsumowująca dwa pierwsze etapy projektu „SMART_KOM - Kraków w sieci inteligentnych miast”.

SMART_KOM to wspólny, ponad roczny projekt Krakowskiego Parku Technologicznego, Województwa Małopolskiego, Urzędu Miasta Krakowa, Forum Virium z Helsinek oraz Uniwersytetu Technicznego w Wiedniu. Honorowy patronat nad konferencją objęło Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Partnerem przedsięwzięcia została firma Volvo Wadowscy, współpracując z Krakowskim Parkiem Technologicznym.

Pierwszy z etapów - diagnoza, opierał się na serii warsztatów, podczas których ponad 160 ekspertów wyznaczyło priorytety w rozwoju Krakowa w szczęściu obszarach tematycznych: smart people, smart living, smart environment, smart mobility, smart economy i smart governance.

Drugi etap to identyfikacja tzw. dobrych praktyk, polegająca na czterech podróżach do europejskich miast uznawanych za inteligentne.

Reasumując wnioski z dotychczasowych działań, eksperci wchodzą w trzeci etap projektu, czyli pisanie strategii Smart City dla Krakowskiego Obszaru Metropolitalnego, a następnie jej upowszechnienie.

Obecność marki Volvo podczas tego wydarzenia nie była przypadkowa. Jako lider dziedziny bezpieczeństwa w branży motoryzacyjnej Volvo stosuje w swoich samochodach szereg innowacyjnych rozwiązań z zakresu technologii, wspomagających kierowcę poruszającego się w mieście, często w trudnych warunkach. Samochody Volvo wyposażone są m.in. w systemy autonomicznego parkowania oraz automatycznego hamowania w przypadku wykrycia zagrożenia; pojazdów, pieszych i rowerzystów (w najnowszym modelu Volvo XC90 również w warunkach nocnych).

Finał projektu odbędzie się w maju 2015 roku.